Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Za kilkanaście dni popłyną do Polski pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Były one zablokowane przez kilka lat z powodu zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku niezależności sądownictwa. Bruksela zmieniła zdanie po przygotowaniu przez obecny rząd reform sądownictwa.
Był koniec lutego, kiedy Komisja Europejska ogłosiła pozytywną ocenę planowanych reform.

- Ta wstępna ocena otwiera drogę do wypłaty Polsce pierwszej transzy w wysokości 6 miliardów 300 milionów euro - informowała wtedy rzeczniczka Komisji, Veerle Nuyts.

W ubiegłym tygodniu decyzję Komisji poparły unijne kraje i teraz nic już nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze zostały wypłacone. Pozostało jeszcze tylko sfinalizowanie procedur. W sumie dostępna pula pieniędzy z KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro.

- To jest 274 miliardy złotych, to jest 15 tysięcy na każdego obywatela - podkreślała niedawno minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Pieniądze z pierwszej transzy będą przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, na dostęp do bardzo szybkiego internetu, na dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach, czy na modernizację przejazdów kolejowych, oraz niebezpiecznych punktów na drogach.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty