Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Chłodnik. Fot. www.wikipedia.org / TreasuryTag
Chłodnik. Fot. www.wikipedia.org / TreasuryTag
Chłodnik litewski uznany został za najlepszą zimną zupę na świecie. Danie, które jest niezwykle popularne na Litwie oraz w Polsce zwyciężyło w rankingu interaktywnego przewodnika po tradycyjnej kuchni "Taste Atlas".
Chłodnik litewski pokonał siedemnaście zup z całego świata, które spożywane są na zimno. "Zwykle przygotowywany jest latem i podawany schłodzony, najlepiej z ziemniakami. Może być przekąską lub traktowany jest jako lekkie danie główne" - napisano w uzasadnieniu na stronie internetowej "Taste Atlas".

Na Litwie chłodnik litewski nazywa się "šaltibarščiai" co dosłownie oznacza "zimny barszcz". To jedno z narodowych dań kuchni litewskiej, zatem nic dziwnego, że wiele uwagi rankingowi poświęciły ostatnio wileńskie media.

Renata Dunajewska z litewskiego radia publicznego LRT zwraca uwagę, że wiosną i latem wszyscy na Litwie zajadają się zupą.

- Jest łatwa w przygotowaniu, pożywna, ma mało kalorii i jest zdrowa - mówi. Każda gospodyni domowa ma swój przepis na doskonały chłodnik. - U mnie szczypior przeciera się z solą, dolewam kefir lub zsiadłe mleko, dorzucamy gotowane buraki. Kroimy świeży ogórek, jajko gotowane i dużo kopru - zdradza Dunajewska.

W Wilnie organizowany jest Festiwal Różowej Zupy, czyli chłodnika litewskiego. W tym roku odbędzie się 1 czerwca. Podczas wydarzenia będzie można między innymi spróbować różnych rodzajów tej zimnej zupy.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły hiszpańskie zupy "Porra Antequerana" i Salmorejo".

"Taste Atlas" zwraca uwagę, że oceny żywności są oparte na ocenach unikalnych odbiorców, a celem zestawienia jest promocja lokalnej żywności i wzbudzanie zaciekawienia potrawami, których nigdy wcześniej nie próbowano.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty