Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezprecedensowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie walki z globalnym ociepleniem. Sędziowie uznali, że władze Szwajcarii są winne bezczynności wobec zmian klimatycznych.
To pierwsza tego typu decyzja w historii trybunału w Strasburgu. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że przez swoją bierność w walce z globalnym ociepleniem władze Szwajcarii naruszyły europejską konwencję praw człowieka.

Skargę w tej sprawie złożyło szwajcarskie stowarzyszenie zrzeszające kilka tysięcy kobiet w starszym wieku. Zarzuciły one władzom swojego kraju niewystarczającą reakcję na negatywne skutki zdrowotne związanie ze zmianami klimatu. Ekoaktywiści, którzy zgromadzili się w Strasburgu w oczekiwaniu na decyzję sędziów, okrzyknęli ją „historycznym sukcesem”.

Trybunał Strasburgu odrzucił natomiast dwie inne skargi złożone przez francuskiego polityka oraz grupę młodych Portugalczyków. Decyzja w sprawie drugiego pozwu była szczególnie oczekiwana, ponieważ mogła ona mieć konsekwencje dla wielu państw. W skardze była mowa o odpowiedzialności 32 europejskich krajów, w tym Polski, za emisję gazów cieplarnianych i przyspieszanie skutków globalnego ocieplenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty