Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej głosów w wyborach do sejmików województw uzyskało Prawo i Sprawiedliwość 34,27 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej - 30,59 procent. Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą głosowało 14,25 procent wyborców. Spośród ogólnokrajowych komitetów wyborczych Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 7,23 procent głosów, a Lewica - 6,32 procent.
Obywatele wybrali też radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - w niemal co trzeciej gminie w Polsce konieczna będzie druga tura, by wskazać włodarzy miast i mniejszych miejscowości. W prawie 750 gminach i miastach będzie potrzebna wyborcza dogrywka.

Sylwester Marciniak poinformował, że w 748 miejscach wybory odbędą się ponownie, natomiast w jednym miejscu - w gminie Wilkowice, w województwie śląskim - wójta wybierze rada gminy.

- W jednej gminie zarejestrowana tylko jednego kandydata na wójta, który w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Zatem wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dokona rada gminy zgodnie z artykułem 482 paragraf 4 kodeksu wyborczego - powiedział przewodniczący PKW.

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,99 procent, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w 2018 roku. Poinformował o tym przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na konferencji podsumowującej głosowanie.

Sylwester Marciniak powiedział, że zdecydowana większość głosów -14 milionów 873 tysiące 64 - była ważna. To jest 98,68 procent ogólnej liczby głosów oddanych - mówił przewodniczący PKW.

W tych wyborach rekordowo szybko policzono głosy. Po poprzednim głosowaniu wyniki poznaliśmy dopiero w czwartek.

- W 2018 roku mieliśmy dwie komisje. Jedna komisja była do ustalenia wyników głosowania, druga przeprowadzenia głosowania. Było trochę problemów przy przekazywaniu dokumentacji z jednej komisji do drugiej - wyjaśniała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Drugą turę wyborów w głosowaniu na prezydentów, wójtów i burmistrzów miast zaplanowano na 21 kwietnia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty