Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy, który dotyczy między innymi wprowadzenia tak zwanego babciowego. Zakłada trzy nowe świadczenia, wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu i rozwoju małego dziecka. Są to "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" oraz "aktywnie w domu".
Pierwsze ze świadczeń jest kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Ustalono je na 1500 złotych przez okres 24 miesięcy.

"Aktywnie w żłobku" będzie to świadczenie wprowadzone zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Będzie ono wynosiło 1500 złotych, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Trzeci wariant - "Aktywnie w domu" - to świadczenie stanowiące wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń. Będzie to w szczególności dotyczyć sytuacji, gdy rodzice pozostaną nieaktywni zawodowo i nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki i nie będą mogli pobierać świadczenia "Aktywnie w żłobku".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty