Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Voyager 1. Mat. NASA
Voyager 1. Mat. NASA
Po raz pierwszy od pięciu miesięcy inżynierowie NASA otrzymali możliwe do rozszyfrowania dane z Voyagera 1.
To wszystko po opracowaniu kreatywnego rozwiązania problemu z komunikacją na pokładzie najdalszego statku kosmicznego ludzkości w kosmosie.

Voyager 1 znajduje się obecnie w odległości około 24 miliardów kilometrów, a mając 46 lat, sonda wykazała w ostatnich latach liczne dziwactwa i oznaki starzenia – donoszą amerykańskie media. Ostatni problem pojawił się po raz pierwszy w listopadzie 2023 roku, kiedy jednostka modulacji telemetrycznej systemu danych lotu zaczęła wysyłać nieczytelny, powtarzający się wzór kodu.

System lotu Voyagera 1 zbiera informacje z instrumentów naukowych i łączy je z danymi inżynieryjnymi, które odzwierciedlają jego aktualny stan techniczny. Kontrola misji na Ziemi otrzymuje te informacje w kodzie binarnym lub jako ciąg jedynek i zer. Przełom w tej sprawie nastąpił w wyniku sprytnych prób i błędów oraz rozwikłania tajemnicy, która doprowadziła zespół do pojedynczego źle działającego chipa.

Zespół misji otrzymał pierwsze spójne dane na temat stanu systemów inżynieryjnych Voyagera 1 w dniu 20 kwietnia. Chociaż wciąż przeglądane są uzyskiwane informacje, wszystko wskazuje na to, Voyager 1 jest zdrowy i działa prawidłowo.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty