Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / Dimhou (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Dimhou (CC0 domena publiczna)
Ponad dwa tysiące szkól wzięło udział w 4. edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Zwyciężyło 1. Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" w Warszawie.
Fundacja Growspace wraz z ministerstwem edukacji narodowej ogłosiły wyniki najnowszego rankingu równości i tolerancji. W tym roku wzięło w nim udział rekordowo dużo, ponad 20 tysięcy uczniów, którzy oceniali między innymi zachowanie rówieśników i pracowników szkól w stosunku do osób LGBTQ+.

Mateusz Trzaska z Fundacji Growspace, zaznaczył, że znaczna część szkół z czołówki rankingu znajduje się w mniejszych miastach i miejscowościach. "55 procent głosów oddanych w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 pochodzi spoza tych 10 największych miast w Polsce. Te miasta to między innymi Żywiec, Opole, Kielce Rumia, Chojnice, Człuchó, czy Kędzierzyn Koźle. Jesteśmy dumni, że zaufanie w szkołach jest szerzone od Warszawy aż po Boguchwałę" - powiedział Mateusz Trzaska.

Po raz pierwszy ranking został ogłoszony we współpracy z resortem edukacji. Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz zapewniła, że resort jest po to, by wspierać wszystkich uczniów: "Ministerstwo edukacji promuje wartości i przestrzega takich wartości, jakimi są prawa człowieka, prawa dziecka. To są też przepisy, którymi jesteśmy zobowiązani zarówno w ramach naszego prawa, jak i prawa międzynarodowego. Do tej pory było tak, że queerowe dzieci, queerowa młodzież czuły, że nie ma dla nich w szkole miejsca" - dodała wiceminister.

Na drugim miejscu w rankingu znalazło się XXX Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Warszawie, a na trzecim - III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.
Mateusz Trzaska z Fundacji Growspace zaznaczył, że znaczna część szkół z czołówki rankingu znajduje się w mniejszych miastach i miejscowościach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty