Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Mat. www.googlemaps.com
Mat. www.googlemaps.com
Stany Zjednoczone na początku kwietnia dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu. Jeszcze w lutym, tajną operację zatwierdził Biały Dom.
Jeszcze w lutym, Joe Biden potajemnie zatwierdził transfer rakiet ATACMS dalekiego zasięgu do użytku na terytorium Ukrainy.

Według rzecznika Pentagonu podpułkownika Garrona Garna, rakiety ATACMS zostały następnie po cichu włączone do pakietu pomocowego o wartości 300 milionów dolarów, ogłoszonego 12 marca i ostatecznie dostarczone Ukrainie na początku tego miesiąca.

- Nie ogłoszono, że zapewniamy obecnie Ukrainie te nowe zdolności w celu utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego na prośbę Kijowa – powiedział Garn. Oczekuje się, że więcej rakiet zostanie uwzględnionych w nowym pakiecie pomocy wojskowej, ogłoszonym w środę przez Pentagon, po podpisaniu przez Joe Bidena pakietu pomocowego zapewniającego Ukrainie pomoc o wartości prawie 61 miliardów dolarów, po miesiącach opóźnień w Kongresie.

Jesienią ubiegłego roku, Waszyngton po raz pierwszy wysłał Ukrainie wariant systemu rakietowego średniego zasięgu ATACMS, który może osiągnąć zasięg około 160 kilometrów, a wersja dłuższego zasięgu – nawet dwa razy więcej.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty