Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W całym kraju brakuje deszczu. W niektórych regionach na zachodzie i w centrum Polski nie padało od około trzech tygodni.
Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział IAR, że już w kwietniu obserwowany był deficyt opadów. Maj także jest miesiącem suchym, w większości województw powinno spaść o 50 litrów wody więcej. "Są takie miejsca na mapie Polski, jak na przykład Piła czy Zielona Góra, w których to od początku maja nie zanotowano ani jednej kropli deszczu. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim i w Mławie spadło zaledwie 0,1 milimetra, a w całej centralnej części kraju spadło do jednego milimetra deszczu" - mówił Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW poinformował, że w całym kraju występuje susza glebowa, zwana także suszą rolniczą. "Bo z suszą meteorologiczną mamy do czynienia, bo przecież tego opadu brakuje, a jeśli brakuje deszczu przez około dwadzieścia dni, no to mamy do czynienia z innym rodzajem suszy - właśnie z suszą rolniczą" - wskazywał. Grzegorz Walijewski dodał, że niemal w całym kraju wilgotność gleby w strefie korzeniowej spadła poniżej 35 procent. "A w niektórych województwach sytuacja jest jeszcze gorsza. Na przykład na Lubelszczyźnie i Ziemi Łódzkiej ta wilgotność miejscami spadła poniżej 15 procent" - mówił.

Brak opadów i wysoka jak na maj temperatura przyczyniają się także do obniżania się stanu wody we wszystkich rzekach w Polsce. IMGW nie wyklucza, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie wystarczająca ilość deszczu, mogą zostać wydane pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

Dziś opady deszczu spodziewane są na południu. Jutro strefa frontu przesunie się nad cały kraj. Niedziela także ma być deszczowa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty