Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Państwowa Straż Pożarna
Fot. Państwowa Straż Pożarna
Osiem zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej gasił pożar jednego hektara młodnika w okolicach miejscowości Rurka.
W akcji gaszenia lasu pomagały także dwa samoloty gaśnicze oraz jednostki ze Szczecina. Pożar był widoczny jest dla jadących drogą szybkiego ruchu S3.

O stratach jakie wystąpiły wskutek pożaru mówi asp. Dariusz Schacht, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie.

- Wedle podliczeń, które dokonało Nadleśnictwo Kliniska, spłonął ponad hektar lasu. Służby robią taki pas oddzielający wokół tego pożaru, żeby nam się dalej nie rozprzestrzeniał - mówi Schacht.

W całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa obowiązują m.in. w powiecie drawskim.

Od początku roku strażacy odnotowali ponad 1700 pożarów w lasach na terenie całego kraju. To o 700 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Karol Kierzkowski, tylko w maju wybuchło 1100 pożarów.

- W ostatnich dniach mamy około 150 pożarów dziennie. Wczoraj strażacy ugasili 147 pożarów lasów, a przedwczoraj było ich 125 - mówił Karol Kierzkowski.

Dodał, że w tym roku spaleniu uległo 855 hektarów lasów.

Karol Kierzkowski podkreślił, że prawie wszystkie pożary lasów spowodowane są przez nieostrożność ludzi. Przestrzegł, że w lasach w całej Polsce obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

- Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa posiada wilgotność poniżej dziesięciu procent, co oznacza, że zapalność jest ekstremalna - mówił Karol Kierzkowski.

Synoptycy alarmują, że w całym kraju brakuje deszczu. W wielu regionach nie padało od trzech tygodni. Dziś opady mogą pojawiać się na południu, natomiast jutro i pojutrze - już w całej Polsce.
O stratach jakie wystąpiły wskutek pożaru mówi asp. Dariusz Schacht, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
   
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty