Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Włoskie miasto Cassino znajduje się u podnóża wzgórza Monte Cassino. Fot. www.google.com/maps
Włoskie miasto Cassino znajduje się u podnóża wzgórza Monte Cassino. Fot. www.google.com/maps
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostaną w sobotę bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami.
Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbędzie się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów.

Rankiem 18 maja 1944 roku żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało-czerwony proporzec.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wyjaśnia, że ta uroczystość będzie hołdem dla walczących i poległych w walkach, nie tylko pod Monte Cassino. - Rzeczpospolita nie może nigdy zapomnieć o tych, którzy dla ojczyzny przelewali krew. Mówię tutaj o żołnierzach spoczywających na Monte Cassino, ale myślę tak naprawdę o wszystkich żołnierzach, którzy przelewali swoją krew kiedykolwiek dla dobra ojczyzny.

W walkach o Monte Cassino i okoliczne wzgórza, które trwały 13 dni, zginęło 923 żołnierzy, a blisko trzy tysiące zostało rannych. Ci, którzy polegli w bitwie, spoczywają na cmentarzu u stóp góry wraz ze swoim dowódcą generałem Władysławem Andersem.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty