Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Zrzut ekranu: x.com/PremierRP
Zrzut ekranu: x.com/PremierRP
Wzmocnienie bezpieczeństwa polskich granic na wschodzie zapowiedział premier Donald Tusk.
Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Krakowie ogłosił narodowy plan "Tarcza Wschód". Ma to być system fortyfikacji i umocnień czterystu kilometrów granicy z Rosją i Białorusią. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga. "To będzie element odpychania wojny od naszych granic" - dodał Donald Tusk.

Premier podkreślał, że bezpieczeństwo Polsce zapewnią cztery wymiary: geopolityczny, wewnętrzny, bezpiecznego nieba i "Tarczy Wschód". "Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom" - mówił szef rządu.

Polska ma też otrzymać kredyt w wysokości pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej, którą planuje zbudować z innymi europejskimi krajami. W poniedziałek (20 maja) ma być podpisana umowa w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. - Ten kredyt zwiększy nasze bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek będę Państwu mógł złożyć - powiedział Donald Tusk.

Szef rządu zapowiedział dziś również, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach wobec autorów prowokacji, aktów sabotażu i dywersji. - Tak, niestety również na polskiej ziemi w ostatnich tygodniach mamy z nimi do czynienia - mówił premier. Zapewnił, że państwo polskie działa skutecznie, przeciwdziała, zatrzymuje, aresztuje, "tych, którzy próbują atakować Polskę, tu, na polskiej ziemi".

Premier zapowiedział, że na wzmocnienie wschodnich granic Polska przeznaczy 10 miliardów złotych.
Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Krakowie ogłosił narodowy plan "Tarcza Wschód".
Relacja Pawła Pawlicy (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty