Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. źródło: https://twitter.com/PremierRP
Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. źródło: https://twitter.com/PremierRP
Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski - w ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód.
W trakcie uroczystości w Krakowie zorganizowanych w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskie wojska ustanowiono święto 2. Dowództwa Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego.
Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska jest i będzie bezpieczna.

- To jest rzecz święta i najważniejsza, że możemy dziś - wspólnie z polskimi żołnierzami - głośno i uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii - podkreślił szef rządu.

Wskazywał na cztery wymiary: bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu, w której ma być ona liderem.

Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. Dlatego w przyszłym tygodniu szef rządu poinformuje o działaniach, które są wymierzone w autorów takich działań.

- Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni - zapewnił szef rządu.

Donald Tusk mówił, że Polska będzie państwem odpornym i bezlitosnym wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację.

Premier przypomniał, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tak zwanej kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.

- To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju - mówił szef rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Chodzi o pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. Umowa z EBI będzie podpisana w poniedziałek.
Szef rządu podjął decyzję, aby wzmocnić obronę na wschodzie kraju.

W bezpieczeństwo granicy zainwestowanych zostanie 10 miliardów złotych. Chodzi o budowę systemu fortyfikacji, ukształtowania terenu i decyzji środowiskowych. Granica ma być nie do przejścia przez potencjalnego wroga.

- Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny - mówił premier.

- Robimy to po to, żeby odstraszyć przeciwnika, żeby ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, którzy w swoich planach mają atak, agresję na naszych sojuszników, czy na nasz kraj - żeby usłyszeli dzisiaj z krakowskiego Rynku - wara od Polski, Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna - dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom - zaznaczył Donald Tusk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty