Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Litwa planuje wyposażyć strażników granicznych w ciężką broń. Władze w Wilnie pracują nad wzmocnieniem wszystkich służb mundurowych.
Informację o przekazaniu ciężkiej broni pogranicznikom litewskim podała minister spraw wewnętrznych Agne Biliotaite. Nie wiadomo jednak o jaki rodzaj broni chodzi konkretnie - szczegóły są na razie ustalane.

- Jest to reakcja na wojnę na Ukrainie - wyjaśniła szefowa MSW.

Więcej na ten temat powiedział szef litewskiej Służby Granicznej Rustamas Liubajevas.

- Broń, którą chcemy pozyskać w pierwszym etapie, nie będzie wymagała obowiązku specjalnego przeszkolenia - powiedział. - Będzie ona przeznaczona do użycia przeciwko żołnierzom oraz ma służyć do obrony przed lekką techniką wojskową - dodał Liubajevas.

Wiadomo, że ma to być sprzęt mobilny oraz stacjonarny. Jednak pogranicznicy na Litwie nie są obecnie całkowicie bezbronni. MSW zaznaczyło, że wszyscy funkcjonariusze są wyposażeni w broń spełniającą standardy NATO. Władze w Wilnie zwracają uwagę, że zagrożenia związane z nielegalną migracją i wojną na Ukrainie pokazują, że wszelkie środki stosowane do ochrony granicy muszą być stale wzmacniane.

Litwa wzdłuż liczącej ponad 600 kilometrów granicy z Białorusią wybudowała fizyczną barierę. Uzupełniają ją systemy nadzoru granicznego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty