Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Szef irlandzkiego rządu zaznaczył, że Irlandia uznaje państwo palestyńskie, aby wspomóc proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. źródło: https://www.irishtimes.com/
Szef irlandzkiego rządu zaznaczył, że Irlandia uznaje państwo palestyńskie, aby wspomóc proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. źródło: https://www.irishtimes.com/
Władze Irlandii, Norwegii i Hiszpanii zapowiedziały uznanie państwa palestyńskiego.
Stanie się to 28 maja. Podobną decyzją mają podjąć wkrótce również Malta i Słowenia.
Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Irlandii Simon Harris określił to jako historyczny i ważny dzień dla Irlandii i dla Palestyny.

Szef irlandzkiego rządu zaznaczył, że Irlandia uznaje państwo palestyńskie, aby wspomóc proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

- Czynimy to, ponieważ wierzymy w wolność i sprawiedliwość jako podstawowe zasady prawa międzynarodowego, i ponieważ wierzymy, że trwały pokój można zbudować jedynie w oparciu o wolną wolę wolnych ludzi - powiedział Simon Harris. Wyraził również przekonanie, że inne kraje europejskie pójdą wkrótce w ślady Irlandii, Norwegii i Hiszpanii.

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez mówił, że uznanie państwa palestyńskiego to sposób na zakończenie konfliktu na Bliskim Wschodzie i trwały pokój w tym regionie. Dodał, że takie rozwiązanie pozwoli społeczności międzynarodowej podjąć skuteczne działania na rzecz pokoju.

Premier Norwegii podkreślił, że rozwiązanie dwupaństwowe leży w interesie Izraela, a sytuacja w regionie pokazała wyraźnie, że bez odniesienia się do dążeń palestyńskich niemożliwe jest osiągnięcie tam pokoju i stabilizacji.

W odpowiedzi na decyzję o uznaniu państwa palestyńskiego władze Izraela nakazały natychmiastowy powrót swoich ambasadorów z Irlandii i Norwegii na „konsultacje”.

W krótkim oświadczeniu izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się bezpośrednio do władz Irlandii: "Irlandio, uznanie państwa palestyńskiego postawi cię w roli pionka w rękach Iranu i Hamasu. Takie posunięcie tylko wzmocni Hamas i osłabi i tak już dysfunkcyjną władzę palestyńską. Wasze działania tylko podsycą ekstremizm i niestabilność" - czytamy w oświadczeniu.

Polska uznała jednostronną proklamację niepodległego państwa palestyńskiego pod koniec lat 80.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty