Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
ogłoszenie
Zobacz
reklama
Zobacz

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Na Litwie rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich. O reelekcję stara się Gitanas Nauseda, a jego rywalką jest Ingrida Szimonyte, która obecnie piastuje stanowisko szefowej rządu.
Druga tura wyborów prezydenckich na Litwie wygląda dokładnie tak samo jak pięć lat temu. W 2019 roku dotarli do niej również Ingrida Szimonyte i Gitanas Nauseda. Dwa tygodnie temu obecnie urzędujący prezydent zdobył 44 procent głosów. Jego rywalka uzyskała dwudziestoprocentowe poparcie.

Politolog Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie mówi Polskiemu Radiu, że siłą Nausedy jest to, iż startuje on jako kandydat niezależny. - Wyborcy na Litwie zawsze woleli prezydenta ponadpartyjnego. To jego klucz do zdobycia głosów - wyjaśnia.

Z kolei Ingrida Szimonyte należy do Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, które, będąc w koalicji z innymi ugrupowaniami, sprawuje obecnie na Litwie władzę. - Będąc przez kadencję premierem, Szimonyte musiała podejmować również dużo niepopularnych decyzji - mówi politolog.

Lokale wyborcze czynne będą do godziny 19 (czasu obowiązującego w Polsce). Na Litwie nie są organizowane badania exit poll. Niewykluczone jednak, że wstępne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich na Litwie będą znane prawdopodobnie późnym wieczorem.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty