Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
ogłoszenie
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Rafał Bochenek. źródło: https://www.facebook.com/pisorgpl
Rafał Bochenek. źródło: https://www.facebook.com/pisorgpl
Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski rozmawiał z rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości Rafałem Bochenkiem o sfinansowaniu wozów strażackich dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Funduszu Sprawiedliwości. Tak wynika z kolejnych nagrań, które ujawnił Onet.
Nagrania wykonał Tomasz Mraz, były szef departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozmowa miała być nagrana w 2021 lub 2022 roku.

Jesienią 2021 roku, jak pisze Onet, Rafał Bochenek napisał w mediach społecznościowych, że Ochotnicza Straż Pożarna działająca w jego okręgu wyborczym, czyli w podkrakowskiej Alwerni, otrzymała wóz strażacki sfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Jednostki OSP za rządów PiS często wyposażano w sprzęt zakupiony za pieniądze pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości. Sprzęt był zwykle przekazywany przez polityków Suwerennej Polski.

To kolejne nagrania związane z nieprawidłowościami w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Ich bohaterami są dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w ministerstwie sprawiedliwości w latach 2020-2022 Tomasz Mraz, odpowiedzialny za funkcjonowanie funduszu oraz ówczesny wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Wcześniejsze nagrania dotyczyły między innymi finansowania prawicowych mediów oraz pozyskiwania środków na sprzęt, budowę i wyposażenie bliżej nieokreślonego ośrodka mediowego. Z innych nagrań wynika, że ustalenia o tym, do kogo trafią pieniądze, zapadały jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.

Nagrania doprowadziły też do zawieszenia przez prokuratora generalnego Adama Bodnara na sześć miesięcy prokuratora Jakuba Romelczyka z powodu podejrzenia popełnienia przez niego deliktu dyscyplinarnego w postaci uchybienia godności urzędu. Chodzi o przesądzenie o sposobie zakończenia postępowania zarejestrowanego w prokuraturze przed przeprowadzeniem w tej sprawie czynności sprawdzających i podjęciem decyzji merytorycznej.

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka przyznał, że dostawał propozycje, by "skorzystać z Funduszu Sprawiedliwości". Jak mówił w TVN24, przez lata był kuszony przez polityków PiS. "To miało charakter korupcji politycznej" - ocenił.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty