Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Marcin Romanowski. źródło: www.gov.pl
Marcin Romanowski. źródło: www.gov.pl
Kwestia przesłuchania Marcina Romanowskiego przez Najwyższą Izbę Kontroli po kontroli sposobów przyznawania dotacji z Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzoną przez resort - to jeden z tematów nagrań, jakie opublikował portal TVP Info.
Marcin Romanowski to były pełnomocnik ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości.

Na nagraniach słychać też byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza, byłą dyrektorkę funduszu Urszulę D., a także Karolinę K., jej zastępczynię.

Nagrane osoby rozmawiają o dwóch kontrolach: wewnętrznej, przeprowadzonej przez resort sprawiedliwości oraz przeprowadzonej przez NIK. Padają też obraźliwe określenia wobec urzędniczki resortu sprawiedliwości, która prowadziła kontrolę z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dwie urzędniczki Urszula D. i Karolina K., które słychać na nagraniach, zostały zatrzymane i aresztowane po tym, jak wyszły na jaw nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura przedstawiła kobietom zarzuty przyznawania funduszy dwóm fundacjom nie spełniającym ani warunków formalnych, ani merytorycznych.

Kolejne taśmy ws. Funduszu Sprawiedliwości opublikował też TVN24. Na nagraniach słychać rozmowę Marcina Romanowskiego - byłego wiceministra sprawiedliwości, Tomasza Mraza - ówczesnego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości, Dariusza Mateckiego i Mateusza Wagemanna, czyli polityków Suwerennej Polski.

Rozmowy miały dotyczyć rozdysponowania środków z Funduszu Sprawiedliwości w różnych regionach Polski. Z ust Romanowskiego miało paść zdanie:

- Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski - słychać na nagraniu.

Według informacji podanych przez onet.pl, Prokuratura Krajowa przygotowuje się do złożenia wniosku o uchylenie immunitetu dwóm posłom. Mowa tu o Marcinie Romanowskim i związanym z Zachodniopomorskiem Dariuszu Mateckim.

Od poniedziałku w Funduszu Sprawiedliwości trwa kolejna kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Obejmuje ona okres od maja 2021 roku. Czynności kontrolne w Funduszu Sprawiedliwości prowadzą też Krajowa Administracja Skarbowa oraz ministerstwo finansów.

Pełniący obowiązki rzecznika prasowego NIK Marcin Marjański wyjaśnił, że już pierwsza kontrola, obejmująca okres do maja 2021 roku, wykazała szereg nieprawidłowości w funduszu. Jednak wówczas zabrakło reakcji, zarówno ze strony ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego, jak i służb specjalnych.

Prokuratura Krajowa prowadząca śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Funduszu nie wyklucza kolejnych zatrzymań, ponieważ śledztwo jest wielowątkowe. Zapowiedziane są wnioski o uchylenie immunitetów poselskich kilku polityków Suwerennej Polski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty