Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

źródło fot.: www.pixabay.com/photo-688566 (domena publiczna)
źródło fot.: www.pixabay.com/photo-688566 (domena publiczna)
Kierowcy przewozów na aplikację od dzisiaj muszą mieć polskie prawo jazdy. Policja do tej pory nie była w stanie weryfikować dokumentów kierujących, często pochodzących z dalekich państw.
Zmiana przepisów ma poprawić bezpieczeństwo i spowodować, by kierowcy bez polskich uprawnień nie zarabiali na przewozie ludzi.

- Prawa jazdy wydane w Polsce znajdują się w naszych polskich systemach informatycznych. Policjanci więc mogą łatwo stwierdzić, czy kierujący posiada uprawnienia - mówi Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zmiany w przepisach chwali Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Free Now w Polsce. Zaznacza jednak, że większość obcokrajowców nie będzie musiała zdawać dodatkowych egzaminów w Polsce.

- Większość pracujących w zawodzie taxi to są osoby z trzech kierunków: Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Te kraje uzyskują polskie prawa jazdy na zasadzie wymiany po potwierdzeniu - powiedział.

Do tego, by ubiegać się o polskie prawo jazdy trzeba spędzić w Polsce 185 dni. W efekcie kierowców może być mniej. Jak informują przewoźnicy, to może spowodować wzrost cen dla klientów.

Przepisy weszły w życie rok temu, ale 12 miesięcy trwał okres vacatio legis. Za brak polskiego prawa jazdy policjant nałoży mandat na kierującego w wysokości 2 tysięcy złotych. Zaostrzono też kary - nawet do miliona złotych - dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach, którzy naruszą przepisy.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty