Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zdaniem prokuratorki Ewy Wrzosek, ostatni spot Prawa i Sprawiedliwości może być oceniany na podstawie artykułu 13. Konstytucji. Przepis ten zakazuje istnienia partii politycznych, których działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową lub narodowościową.
PiS opublikowało w mediach społecznościowych filmik, w którym przestrzega przed migrantami. Składa się on między innymi ze zdjęć osób o innym kolorze skóry.

Ewa Wrzosek zwróciła uwagę, że jest specjalna procedura odwołująca się do odpowiedzialności konstytucyjnej. Wniosek o zbadanie legalności działania partii pod kątem wartości konstytucyjnych może złożyć 50 posłów, 30 senatorów, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Prokurator Generalny.

- Ale taki wniosek składa się do Trybunału Konstytucyjnego i to on ostatecznie decyduje, czy określone czynności podejmowane przez partię są zgodne z Konstytucją, i to on może partię zdelegalizować. W mojej ocenie należałoby te procedury uruchomić, ale mamy wiedzę, kto i w jaki sposób rządzi Trybunałem Konstytucyjnym - dodała prokuratorka.

W sprawie spotu partia Razem skierowała zawiadomienie do prokuratury przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Chodzi o artykuły Kodeksu karnego dotyczące między innymi nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych. Zgodnie z Kodeksem karnym za nawoływanie do nienawiści między innymi na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych grozi kara grzywny ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty