Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny - zapowiedź spotkania autorskiego
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_migracyjny_w_Europie.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_migracyjny_w_Europie.
Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Na koniec 2023 roku było to ponad 117 milionów osób na całym świecie. Dziś przypada Światowy Dzień Uchodźcy.
Od 2014 roku liczba uchodźców na świecie wzrosła aż trzykrotnie. Mowa tu o osobach zdefiniowanych w Konwencji Genewskiej z 1951 roku, a więc takich, które musiały opuścić swój kraj w obawie przed zagrożeniem.

Ale większość z obecnie już przeszło 120 milionów przymusowo przemieszczonych stanowią przesiedleńcy wewnętrzni, a więc osoby, które także zostawiły swój dobytek, ale nie przekroczyły granicy. Szacunki na koniec 2023 roku mówiły o prawie 76 milionach takich osób.

- Wśród nich 68,3 mln były przemieszczone w wyniku konfliktów, wojen i przemocy, natomiast 7,7 mln w wyniku klęsk żywiołowych. Niestety sytuacja mocno się pogarsza, bo jest to wzrost o 51 procent w ciągu ostatnich pięciu lat - wylicza Magdalena Irzycka z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ale rzeczniczka PAH, Helena Krajewska podkreśla, że dane roczne mogą być nieco mylące. Jak tłumaczy, wewnętrzne przesiedlenia związane ze zjawiskami klimatycznymi stanowią najczęstszy powód przymusowego pozostawienia swojego domu.

- Więcej osób musiało uciekać we własnym kraju przez katastrofę naturalną, przez zmiany klimatu - wichury, cyklony itd., a mniej przez konflikty, brak bezpieczeństwa czy przemoc. Tylko że wiele z tych osób wraca do domu po kilku miesiącach i dlatego - na koniec roku już nie żyją w tym przemieszczeniu - mówi Helena Krajewska.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony w 2000 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma on zwracać uwagę na sytuację i potrzeby milionów uchodźców na całym świecie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty