Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ponadto słuchowiska i audycje na żywo, spotkania z gwiazdami, warsztaty i atrakcje dla dzieci.
W Sopocie rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”.

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 16 słuchowisk dla dorosłych oraz siedem dla dzieci i młodzieży. „To bardzo różnorodne słuchowiska od klasyki po utwory współczesne, opowiadane i frywolnie i nostalgicznie i historycznie” - powiedział szef radiowej sceny i dyrektor artystyczny festiwalu Adam Wojtyszko.

Wśród konkursowych produkcji znalazły się takie słuchowiska jak „Siostra Hioba” Marty Rebzdy o matce Grzegorza Przemyka Barbarze Sadowskiej, „Pan Geldhab” Aleksandra Fredry czy „Dziennik charkowski” według prozy Serhija Żadana. Teatr Polskiego Radia szykuje też dwa słuchowiska na żywo.

Publiczność dziś po godzinie 13 będzie miała okazję zobaczyć, jak tworzona jest kultowa powieść radiowa „Matysiakowie”. „Bardzo jestem ciekaw tego doświadczenia, a ja jestem jeszcze z czasów, kiedy grało się słuchowiska na żywo, prosto na antenę. To była połowa lat sześćdziesiątych. Kraków” - powiedział aktor Kazimierz Kaczor.

W poniedziałek natomiast z okazji Roku Witolda Gombrowicza reżyser Mariusz Malec zaprezentuje słuchowisko na żywo na podstawie jego awangardowej powieści „Ferdydurke”. „Żeby nie zdradzać wszystkich tajemnic, to powiem tylko, że w doborowej obsadzie będzie to „Ferdydurke” i pojedynek na miny warto zobaczyć, więc warto przyjechać do Sopotu”- powiedział Mariusz Malec. Reżyser dodał, że muzykę stworzy Mikołaj Trzaska, a publiczność zostanie zaproszona do współpracy przy realizacji słuchowiska.

Także dziś od 9 do 12 publiczność w Sopocie będzie miała okazję śledzić na żywo kultową audycję Jedynki „Lato z Radiem”. Zostanie ona nadana z plaży przed Teatrem Atelier. W niedzielę zaplanowano także spotkania z gwiazdami: Jadwigą Jankowską-Cieślak i Marią Pakulnis. Z kolei Andrzej Brzoska i Szymon Kuśmider zaproszą na warsztaty dźwiękowe dla młodzieży w sobotę i niedzielę. Ponadto organizatorzy zapraszają na recitale Stanisławy Celińskiej pod tytułem „Uwierz. 55 lat pracy twórczej” i Magdaleny Smalary - „Kobieta do zjedzenia”.

Od 2006 roku na początku festiwalu podczas tak zwanej malej gali przyznawane są Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W tym roku otrzymają je Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Przyznane zostaną także dwie Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji Oldze Lipińskiej oraz Jerzemu Antczakowi.

Festiwal potrwa trzy dni. Najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne poznamy na uroczystej gali ostatniego dnia festiwalu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty