Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Fot. pixabay.com / Skitterphoto (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Skitterphoto (CC0 domena publiczna)
Z Warszawy do Poznania w półtorej godziny, z Białegostoku do Szklarskiej Poręby w pięć godzin. Taki będzie czas przejazdu po wybudowaniu Kolei Dużych Prędkości.
Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że nowa sieć kolejowa będzie przystosowana do prędkości 350 kilometrów na godzinę. Budowa jednego kilometra KDP może kosztować około 100 milionów złotych.

Wiceszef resortu Piotr Malepszak powiedział, że różnica czasu podróży będzie znacząca. Zaznaczył, że przy takich kosztach budowy konieczne są spektakularne efekty, czyli znaczące skrócenie podróży. Zapowiedział także, że jesienią zostaną rozpisane pierwsze przetargi na nowe pociągi. Będą to pojazdy, które mogą rozwinąć prędkość większą niż 250 kilometrów na godzinę. Piotr Malepszak dodał, że w 2030 roku zostanie otwarty polski rynek kolejowy na wszystkich chętnych przewoźników i oni także będą mogli uruchamiać połączenia na sieci Kolei Dużych Prędkości.

KDP jest jednym z elementów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Celem inestycji jest zarówno dojazd do nowego lotniska, ale też walka z wykluczeniem komunikacyjnym.
Relacja Aleksandra Pszoniaka [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty