Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Błonica wykryta u pacjenta leczonego w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie jest nietoksynotwórcza. Wykazały to szczegółowe badania.
- Oznacza to, że szczep nie wywołuje choroby - powiedział Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko. - Mamy do czynienia z maczugowcem błonicy, który nie wytwarza toksyny, która powodowałaby te dramatyczne zmiany w drogach oddechowych. W związku z tym kończymy swoje dochodzenie epidemiologiczne, ze względu na to, że ten szczep jest zdecydowanie mniej groźny od tego, którego wszyscy się obawiali.

- Wcześniej prewencyjnie zaszczepiony został personel, który miał kontakt z pacjentem - dodał inspektor. - Otoczenie zostało zaszczepione i w mojej ocenie, to było działanie skuteczne, bo nie było wiadomo, jaki rzeczywiście będzie ostatecznie wynik. Pacjent będzie poddawany dalszej terapii, ale ten drobnoustrój jest relatywnie mniej groźny.

30-letni pacjent przebywa w szpitalu wojewódzkim od niedzieli, trafił na OIOM, a po badaniach wykryto u niego maczugowce błonicy. W połowie marca do szpitala we Wrocławiu trafiło dziecko z błonicą. Był to jeden z niewielu przypadków tej choroby w Polsce od ponad 20 lat. Błonicę stwierdzono także u dorosłego, który miał kontakt z chorym dzieckiem.

Edycja tekstu: Piotr Kołodziejski
- Oznacza to, że szczep nie wywołuje choroby - powiedział Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko.
- Wcześniej prewencyjnie zaszczepiony został personel, który miał kontakt z pacjentem - dodał inspektor.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  reklama  
Zobacz
  reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty