Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Wirus H5N8 jest śmiertelny dla ptaków. Fot. Marek Kowalczyk [Radio Szczecin]
Wirus H5N8 jest śmiertelny dla ptaków. Fot. Marek Kowalczyk [Radio Szczecin]
Nasze służby weterynaryjne na bieżąco informują inne kraje o sytuacji związanej z ptasią grypą w Polsce - podało ministerstwo rolnictwa.
Resort odniósł się w ten sposób do informacji medialnych, że Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski, jeśli "w najbliższym czasie" nie otrzyma materiałów dotyczących regionalizacji w związku z ptasią grypą.

Ministerstwo rolnictwa informuje, że po tym, jak 3 i 4 grudnia potwierdzono i ogłoszono wystąpienie ogniska ptasiej grypy w stadzie gęsi w Lubuskiem, Główny Lekarz Weterynarii niezwłocznie rozpoczął akcję informacyjną w tej sprawie. Była ona skierowana do krajów sąsiednich oraz tych, z którymi Polska podpisała porozumienia weterynaryjne, w tym do Rosji. Do tych państw wysłano mapkę regionalizacji i informacje o aktualnej sytuacji, jeśli chodzi o ptasią grypę w Polsce, a także o działaniach naszych służb weterynaryjnych. Ma to na celu zmniejszenie restrykcji w sprzedaży polskiego drobiu i jego produktów za granicę.

Odpowiednie informacje przekazano władzom weterynaryjnym wielu państw: Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Tajwanu oraz Ukrainy.

Polska jest czołowym producentem i eksporterem drobiu w Europie. Do tej pory w naszym kraju stwierdzono jeden przypadek wirusa u ptactwa dzikiego i jedno ognisko w stadzie gęsi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty