Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

źródło: pixabay.com/pl/photos/biznesu-praca-biurowa-transakcja-3152586.
źródło: pixabay.com/pl/photos/biznesu-praca-biurowa-transakcja-3152586.
Od 1 lipca największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Nie oznacza to jednak, że PPK będą musiały być zakładane już w lipcu. Jak podkreśla w rozmowie Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, pracodawcy mają na to czas do listopada. Będą musieli zawrzeć umowy o zarządzanie PPK, z którąś z instytucji finansowych.

Gromadzone w PPK składki będą inwestowane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Zakłady Ubezpieczeń. Po wybraniu instytucji z najbardziej atrakcyjną ofertą pracodawcy będą zapisywać pracowników, z którymi będą zawierane umowy.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie. Z uczestnictwa w PPK będzie można zrezygnować. Pracodawcy będą przyjmować oświadczenia od tych pracowników, którzy ne będą chcieli dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 procent po stronie pracodawcy. Osoby, których dochody nie przekraczają 120 procent minimalnego wynagrodzenia będą mogły obniżyć wpłatę do 0,5 procent.

Do oszczędzania dorzuci się również państwo. Na początek przekaże 250 złotych każdemu, kto będzie uczestniczył w PPK Dodatkowo co roku państwo będzie wpłacać na indywidualne konto w PPK po 240 złotych.
Łukasz Kozłowski podkreśla, że PPK nie będą musiały być zakładane już w lipcu. Pracodawcy mają czas do listopada.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty