Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Rząd chce, by środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych stały się prywatną własnością emerytów. Taki jest główny cel ustawy dotyczącej przeniesienia pieniędzy zgromadzonych w OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Projekt ustawy przyjął w środę rząd.
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział na konferencji prasowej, że dzięki tej ustawie pieniądze zgromadzone w OFE, które zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego traktowane były jako środki publiczne staną się własnością emerytów.

- Chcemy przekazać pieniądze, które były zgromadzone w funduszach emerytalnych wszystkim obywatelom, którzy te środki tam posiadają - powiedział minister Kwieciński. Dodał, że chodzi o 16 milionów osób, które zgromadziły w OFE łącznie 162 miliardy złotych.

Minister Jerzy Kwieciński powiedział, że drugim celem ustawy jest wzmocnienie kapitałowego systemu oszczędzania na emeryturę. - Chcemy, żeby ta podstawowa emerytura, którą mamy z pierwszego filara w ZUS-ie była wzmacniana oszczędnościami kapitałowymi, więc budujemy nowy, mocny mechanizm Indywidualnych Kont Emerytalnych, obok niedawno uruchomionych Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego - powiedział szef resortu finansów, inwestycji i rozwoju.

Projekt ustawy zakłada, że środki z OFE będą trafiać na Indywidualne Konto Emerytalne automatycznie. Z tytułu przekształcenia zostanie pobrana opłata w wysokości 15 procent pobranych środków. W dwóch turach odprowadzą je fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia OFE.

Osoby, które nie będą chciały oszczędzać na IKE będą mogły przenieść całość środków na indywidualne konto w ZUS. Do tego potrzebne będzie złożenie - na początku przyszłego roku - stosownej deklaracji. Przeniesienie pieniędzy z OFE ma nastąpić w lipcu 2020 roku.
Relacja Tomasza Marciniuka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty