Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. pixabay.com / cosmix (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cosmix (CC0 domena publiczna)
Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytową Kamila i Justyny Dziubaków - frankowiczów, w sprawie których w październiku orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W 2008 roku małżeństwo zaciągnęło kredyt hipoteczny na 40 lat w wysokości 400 tysięcy złotych. Bank przyznał go w złotówkach, ale przeliczał na franki szwajcarskie. Po wzroście kursu kwota do spłaty wzrosła. Dziubakowie skierowali sprawę do sądu uważając, że mechanizm przeliczania jest nieuczciwy.

Sędzia Kamil Gołaszewski podkreślał w uzasadnieniu wyroku, że konsument może godzić się na umowę, która w przyszłości być może okaże się niekorzystna, ale istotna jest w takim wypadku kwestia informowania go o ryzyku. W przypadku zawierania umowy przez małżeństwo Dziubaków, nie zadziałało to najlepiej - stwierdził sąd.

3 października 2019 roku TSUE, po pytaniach prejudycjalnych sądu okręgowego, dał zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich i uznał, że przeważyć powinien interes kredytobiorców, ale ostateczna decyzja należy do polskich sądów.

W listopadzie do sprawy włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty