Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Niedawno moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów. To moc równa pozyskiwanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie. Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Niedawno moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów. To moc równa pozyskiwanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie. Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Polska jest jednym z największych placów budowy elektrowni wiatrowych - poinformowała Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
W czwartek w powiecie Kamień Pomorski zostaną uruchomione dwie nowe farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II.

- Możemy powiedzieć, że w tym momencie Polska jest jednym z największych placów budowy energetyki wiatrowej. Po krótkiej chwili przestoju mamy teraz do czynienia z boomem, który jest związany z aukcjami. Spodziewamy się budowy ok. 3 tysięcy megawatów energetyki wiatrowej na lądzie. W planie jest oczywiście rozwój energetyki wiatrowej na morzu - zapowiedziała.

Planowana jest budowa około 1 tysiąca turbin wiatrowych w Polsce.

- Przy założeniu, że standardowy wiatrak znajdujący się "w decyzji środowiskowej" to około 3 megawatów, to około 1000 wiatraków. Ale trzeba powiedzieć, że część z tych wiatraków, które są "w decyzjach" wydanych do realizacji będą prawdopodobnie zmieniane na urządzenia silniejsze i to jest korzystne nie tylko ze względu na produkcję, ale też na ich oddziaływanie. Nowsze urządzenia są wyższe, ale też mniej hałasują i dają więcej energii - podkreśliła.

Niedawno moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów. To moc równa pozyskiwanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie.
- Spodziewamy się budowy ok. 3 tysięcy megawatów energetyki wiatrowej na lądzie. W planie jest oczywiście rozwój energetyki wiatrowej na morzu - zapowiedziała.
- Część z tych wiatraków, które są "w decyzjach" wydanych do realizacji będą prawdopodobnie zmieniane na urządzenia silniejsze i to jest korzystne nie tylko ze względu na produkcję, ale też na ich oddziaływanie. Nowsze urządzenia są wyższe, ale też mniej hałasują i dają więcej energii - podkreśliła.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty