Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Gospodarka światowa osłabnie w tym roku, ponieważ rosnące stopy procentowe i wojna Rosji na Ukrainie nadal będą ciążyć na aktywności.
Ekonomiści są jednak bardziej optymistyczni niż jeszcze kilka miesięcy temu - przekazał właśnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ma główną siedzibę w Waszyngtonie.

MFW poinformował, że obecnie oczekuje, że światowy wzrost zwolni z 3,4 procent w 2022 roku do 2,9 procent w kolejnych 12 miesiącach. To więcej niż prognozowano.

Jednak poprawę perspektyw odzwierciedla ponowne otwarcie chińskiej gospodarki po restrykcjach covidowych. To wszystko według Funduszu toruje drogę do szybkiego ożywienia aktywności. Wskazano również na nieoczekiwaną odporność wielu gospodarek w drugiej połowie poprzedniego roku, a także poprawę globalnych warunków finansowych, gdy inflacja zaczyna się zmniejszać, a dolar amerykański spada z najwyższych poziomów.

"Perspektywy są mniej ponure niż w naszej październikowej prognozie i mogą stanowić punkt zwrotny, kiedy wzrost gospodarczy osiągnie najniższy poziom, a inflacja spadnie" - napisał w poście na blogu Pierre-Olivier Gourinchas, dyrektor ds. badań w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Banki centralne będą musiały kontynuować agresywną kampanię na rzecz obniżenia inflacji sięgającej najniższych poziomów od dziesięcioleci, co spowoduje spowolnienie aktywności gospodarczej. Przewiduje, że dziewięć na dziesięć rozwiniętych gospodarek prawdopodobnie zwolni tempo rozwoju.

Oczekiwania są takie, że w Stanach Zjednoczonych wzrost spowolni z 2 procent w 2022 roku do 1,4 procent w kolejnych 12 miesiącach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty