Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Unijne kraje poparły przekazanie Ukrainie 50 miliardów euro do 2027 roku. Ta sprawa była w piątek dyskutowana w Brukseli na spotkaniu ministrów finansów. W ramach puli, 17 miliardów to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.
"Trzeba pilnie wesprzeć Ukrainę", "To powinien być priorytet w tym roku" - takie głosy padały podczas debaty ministrów finansów unijnych krajów.

- Dziękuję za silne, jednomyślne poparcie dla finansowej pomocy dla Ukrainy i dla prac nad tym w sposób priorytetowy - powiedziała wicepremier Hiszpanii Nadia Calvino Santamaria podsumowując dyskusję. Poinformowała, że 50 miliardów euro pozwoli na pokrycie 45 procent potrzeb Ukrainy w najbliższych 4 latach i że to także sygnał dla innych darczyńców, by wsparli Kijów.

Pieniądze mają być przekazane między innymi na wypłatę emerytur i pensji, oraz utrzymanie funkcjonowania szpitali i szkół. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała dziennikarzom, że ta propozycja na pewno daje Ukrainie przewidywalność co do finansowania bieżących potrzeb. - Pewnie to nie jest wymarzona kwota i kwota naszych ambicji, ale dobrze, że ona jest - skomentowała szefowa resortu finansów zastrzegając, że to nie jest jedyny mechanizm pomocowy dla Ukrainy przekazywany przez Unię.

Podczas dyskusji Węgry zwracały uwagę, że wszystkie warunki wypłaty powinny być spełnione. Wymieniły kwestie związane z praworządnością, skuteczną walką z korupcją i ochroną mniejszości narodowych.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty