Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Autopromocja  
Zobacz

Firmy transportowe wymieniają tabor na nowocześniejszy, bo opłaty za przejazd po autostradach są uzależnione od zużycia paliwa i ilości emisji spalin. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Firmy transportowe wymieniają tabor na nowocześniejszy, bo opłaty za przejazd po autostradach są uzależnione od zużycia paliwa i ilości emisji spalin. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Firmy transportowe wymieniają tabor na nowocześniejszy, bo opłaty za przejazd po autostradach są uzależnione od zużycia paliwa i ilości emisji spalin. W I półroczu sprzedano 125 procent nowych tirów więcej niż rok wcześniej - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Gigantyczny skok sprzedaży nowych ciężarówek to nieoczekiwany efekt wprowadzenia e-myta. Przedstawiciele przewoźników tłumaczą, że w elektronicznym systemie wysokość opłaty za przejechanie kilometra drogi uzależniona jest między innymi od parametrów ekologicznych pojazdu. Czyli im mniej auto zużywa paliwa, emituje hałasu oraz spalin, tym taniej może jeździć po drogach.

Pokonanie kilometra drogi objętej systemem e-myta kilkunastoletnim tirem spełniającym normę Euro 2 kosztuje 53 grosze. Ta sama trasa przejechana nowoczesnym autem z normą Euro 5 to wydatek tylko 27 groszy. Zatem przy rocznych przebiegach rzędu 100 tysięcy kilometrów, różnica w kosztach e-myta może wynieść nawet 25 tysięcy złotych. I to w przypadku jednego auta.

Gdy przewoźnik ma flotę kilkunastu pojazdów, jego roczne oszczędności mogą przekroczyć ćwierć miliona złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty