Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Polacy nie ruszyli masowo do pracy w Niemczech. Najnowsze dane pokazują, że po otwarciu niemieckiego rynku pracy na wyjazd za Odrę zdecydowało się tylko 26 tysięcy osób z Polski.
To o wiele mniej niż przewidywali niektórzy niemieccy eksperci. W maju tego roku kiedy rynek pracy otwierał się na wschód nie brakowało opinii, że obywatele tak zwanych nowych państw Unii zaleją Niemcy. Mówiono o setkach tysięcy nowych tanich pracowników. Teraz widać, że obawy te były bezpodstawne. Niemcy wcale nie są dla Polaków tak atrakcyjne - zauważa rzecznik związku zawodowego Verdi Christoph Schmitz. Jego zdaniem wiąże się to wieloma czynnikami m.in z tym, że sporo niemieckich firm ciągle stosuje dumpingowe, a wręcz głodowe wynagrodzenia, bo w Niemczech nie ma płacy minimalnej. Kraje takie jak Holandia, Francja czy Wielka Brytania są dla pracowników bardziej atrakcyjne - mówi Schmitz.

Jak wynika z szacunków Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Działalnością Zawodową (IAB) w Norymberdze w całym roku 2011 liczba pracowników z nowych krajów Unii zwiększy się w Niemczech o ok. 60 tys.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty