Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek prezydenta.
Planowane przez Andrzeja Dudę głosowanie miało się odbyć 10 i 11 listopada. Data nie była przypadkowa; to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – według części krytyków – niezbyt szczęśliwie wybrana. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta 3 Maja prezydent powiedział, że - w jego przekonaniu - obywatele maja się prawo wypowiedzieć czy obowiązująca od 20 lat ustawa zasadnicza funkcjonuje dobrze, czy też należałoby ją zmienić. Jak dodał, Polacy zasługują na nową konstytucję. Prezydent przyznał też wtedy, że pomysłu nie konsultował ze swoim środowiskiem politycznym.

W ciągu roku, który minął od upublicznienia propozycji Andrzeja Dudy, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się spotkania ze środowiskami politycznymi, wspierającymi obecną koalicję rządzącą. Prezydent przedstawił też pakiet 15 pytań, które w założeniu miały być tematami do dyskusji i kierunkiem zmian w ustawie zasadniczej.

Ostatecznie we wniosku do Senatu znalazło się ich 10, także te najbardziej krytykowane przez prawników, czyli dotyczące 500 +, wieku emerytalnego lub ochrony polskiego rolnictwa. Na nie właśnie odpowiedzieć mieliby obywatele. Senat jednak wniosku prezydenta nie poparł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali natomiast zgodnie, że to nie koniec dyskusji na ewentualną nową konstytucją.

W Polsce referendum, czyli instrument demokracji bezpośredniej, jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Przez 1989 rokiem tylko dwa razy: w 1946 i 1987. Po zmianie ustroju w referendach Polacy decydowali o najważniejszych decyzjach, dotyczących polityki krajowej i międzynarodowej, między innymi o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Tomasz Grodzki - senator Platformy Obywatelskiej
  • Michał Jach - poseł Prawa i Sprawiedliwości
 

Zobacz także

2024-06-07, godz. 16:33 Oszustwa "na Blik-a" Oszustwa z wykorzystaniem numeru blik są coraz groźniejsze. Jak nie ulec psychomanipulacji przestępców i czy możliwe jest w pełni bezpieczne korzystanie… » więcej 2024-06-07, godz. 16:23 Eurowybory tuż tuż W najbliższą niedzielę wybierzemy posłów do Europarlamentu. Jakie tematy zdominowały kampanię wyborczą? Które z ugrupowań przedstawiło najlepszy program… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Kenijska sztuka w Szczecinie Przyszłość to kolejne z terytoriów zagrabionych przez biały punkt widzenia. Jutro w szczecińskiej Trafostacji Sztuki otwarcie wystawy jednego z najważniejszych… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Młodzi o Unii Europejskiej Za 4 dni wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi ludzie pójdą do urn? Co wiedzą o roli Europarlamentu, a także o tym, jak Unia Europejska wpływa na… » więcej 2024-06-04, godz. 19:37 "Oni i oni" spektakl I LO w Szczecinie Kim jesteśmy, kim stajemy się, kim chcielibyśmy być, a kim nie? Czy wszyscy musimy popełniać błędy? Dlaczego nasze wybory muszą ranić innych? Czy nie… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 Koniec informatycznego eldorado w Polsce Coraz więcej firm IT przenosi się z Polski do Indii. Co to oznacza dla polskich informatyków, także tych, którzy dziś dopiero zaczynają się kształci… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność 35 lat temu Polacy postawili na wolność. Czym były wybory 4 czerwca 1989 roku? Jak bardzo zmieniły nasz kraj? » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Jak działa system bezpłatnej pomocy prawnej? Polki i Polacy nie otrzymują dziś wystarczającej, bezpłatnej pomocy prawnej – alarmuje Instytut Spraw Publicznych. Natomiast prawnicy wskazują na bardzo… » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Scenariusze wyborcze Tuż przed wyborami do Europarlamentu sondaże wskazują, że poparcie dla KO i PiS utrzymuje się na podobnym poziomie około trzydziestu procent. Jednak w porównaniu… » więcej 2024-05-29, godz. 14:13 Charytatywny Motopiknik W piątek (31 maja) w Dłusku Gryfińskim odbędzie się Motopiknik. Będzie można podziwiać samochody terenowe, ale też przeżyć wiele niezapomnianych chwil… » więcej
12345