Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek prezydenta.
Planowane przez Andrzeja Dudę głosowanie miało się odbyć 10 i 11 listopada. Data nie była przypadkowa; to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – według części krytyków – niezbyt szczęśliwie wybrana. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta 3 Maja prezydent powiedział, że - w jego przekonaniu - obywatele maja się prawo wypowiedzieć czy obowiązująca od 20 lat ustawa zasadnicza funkcjonuje dobrze, czy też należałoby ją zmienić. Jak dodał, Polacy zasługują na nową konstytucję. Prezydent przyznał też wtedy, że pomysłu nie konsultował ze swoim środowiskiem politycznym.

W ciągu roku, który minął od upublicznienia propozycji Andrzeja Dudy, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się spotkania ze środowiskami politycznymi, wspierającymi obecną koalicję rządzącą. Prezydent przedstawił też pakiet 15 pytań, które w założeniu miały być tematami do dyskusji i kierunkiem zmian w ustawie zasadniczej.

Ostatecznie we wniosku do Senatu znalazło się ich 10, także te najbardziej krytykowane przez prawników, czyli dotyczące 500 +, wieku emerytalnego lub ochrony polskiego rolnictwa. Na nie właśnie odpowiedzieć mieliby obywatele. Senat jednak wniosku prezydenta nie poparł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali natomiast zgodnie, że to nie koniec dyskusji na ewentualną nową konstytucją.

W Polsce referendum, czyli instrument demokracji bezpośredniej, jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Przez 1989 rokiem tylko dwa razy: w 1946 i 1987. Po zmianie ustroju w referendach Polacy decydowali o najważniejszych decyzjach, dotyczących polityki krajowej i międzynarodowej, między innymi o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Tomasz Grodzki - senator Platformy Obywatelskiej
  • Michał Jach - poseł Prawa i Sprawiedliwości
 

Zobacz także

2021-05-04, godz. 11:59 Zmagania maturzystów w pandemii Egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęła się matura. Sprawdzian przebiega w reżimie sanitarnym. Czy zdalne nauczanie obniżyło poziom wiedzy abi… » więcej 2021-05-04, godz. 12:07 Protest przeciw seksualizacji sportu Podczas zakończonych niedawno mistrzostw Europy w gimnastyce Niemka Sarah Voss wystąpiła w długim kombinezonie szczelnie zakrywającym ciało. Zawodniczka… » więcej 2021-05-04, godz. 07:35 Debata Konstytucyjna - wydanie specjalne 230 lat temu Konstytucja 3 Maja stworzyła ustrojowe podstawy niezależnego państwa, by na długie lata stać się wolnościowym mitem Polaków żyjących pod… » więcej 2021-04-29, godz. 22:02 TSUE o sprawie Frankowiczów Wydane dziś przez Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzeczenie w sprawie kredytów frankowych do końca nie zadowala ani frankowiczów ani bankowców. Co konkretnie… » więcej 2021-04-29, godz. 22:07 Czy to dobry czas na luzowanie obostrzeń? Przed nami majówka. I początek zapowiedzianego przez rząd luzowania obostrzeń, co jest możliwe, ponieważ spada liczba zachorowań. Tymczasem szczepienia… » więcej 2021-04-29, godz. 22:15 Zielono mi! - terapia ogrodowa Przy Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Ogólnym w Zdrojach powstanie ogród, który pielęgnować będą pacjenci. Grunt jest przygotowany, mała architektura… » więcej 2021-04-29, godz. 22:22 Kosmiczne podboje To koniec pewnej epoki - nie żyje Michael Collins, ostatni uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc. Czy plan ponownego lądowania na srebrnym globie… » więcej 2021-04-28, godz. 20:24 Porozumienie w sprawie Funduszu Odbudowy i konsekwencje polityczne Ponad 66 proc. Polaków uważa, że opozycja powinna poprzeć rządzących i zagłosować za Funduszem Odbudowy. Tymczasem na Lewicę, która dogadała się z… » więcej 2021-04-28, godz. 20:27 Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz - skrajne reakcje Nominacja Beaty Szydło na stanowisko członka Rady Muzeum Auschwitz wywołała falę ataków i teatralnych gestów sprzeciwu – w tym dymisji. Skąd się wziął… » więcej 2021-04-28, godz. 20:29 Olimpiada bez manifestacji światopoglądowych Bez uniesionych pięści, klękania i tęczowych opasek. Organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio zapowiadają koniec politycznych i światopoglądowych… » więcej
159160161162163