Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Czy Sąd Najwyższy miał prawo zwrócić się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego swoich członków i jakie skutki będzie miała odpowiedź Trybunału – od dwóch tygodni dyskutują środowiska prawnicze w całej Polsce.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy przesłał do trybunału w Luksemburgu pięć pytań, tzw. prejudycjalnych, dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku tych sędziów Sądu najwyższego, którzy ukończyli 65-ty rok życia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników i polityków uważa, że Sąd Najwyższy miał takie prawo, bo jest elementem unijnego systemu prawnego. Inni podkreślają, że swoje wątpliwości Sąd Najwyższy powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy prawnicy zaś mówią otwarcie, że to krok po prostu niebezpieczny, bo co będzie, gdy jakiś inny sędzia zakwestionuje i zawiesi jakikolwiek inny przepis?
Posłuchaj dyskusji w Radio Szczecin na Wieczór
Goście:

Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.

Sędzia Maciej Mitera - rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Bartłomiej Starosta - sędzia Sądy Rejonowego w Sulęcinie, przewodniczący prezydium Forum Współpracy Sędziów

Patryk Wachowiec - analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju
 

Zobacz także

2024-05-28, godz. 19:13 Promocja sportu przez ... sztukę Helena jest inna niż rówieśniczki: urodziła się z... rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. Dla Heleny to kłopot: śmieją się z niej inne dzieci, ma trudności… » więcej 2024-05-28, godz. 19:10 W niedzielę wybory do Europarlamentu 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska ma 53 mandaty. Jak głosować? Czy tylko w swoim kraju pochodzenia czy w innym w kraju członkowskim?… » więcej 2024-05-28, godz. 19:02 Niskie emerytury artystów i twórców. Jakie remedium? Aktorzy, muzycy, malarze i inni artyści – mimo kariery i dużych zarobków – idąc na emeryturę dziwią się, że jest ona tak niska. Są ofiarami systemu… » więcej 2024-05-27, godz. 14:29 Rola Młodzieżowego Sejmiku Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego drugiej kadencji poparł inicjatywę utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Prowadzi także działania… » więcej 2024-05-27, godz. 14:27 Podsumowanie Westivalu 2024 Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanych wynalazków człowieka, udoskonalonym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-23, godz. 20:26 Konferencja "Green Logistic for Greener Cities" w Szczecinie Innowacje w logistyce miejskiej to jeden z tematów międzynarodowej konferencji Green Cities, która odbywa się w Szczecinie. Czy sztuczna inteligencja będzie… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Kontrowersyjne przeszczepy od bezdomnych zwierząt Do sądu wróciła głośna sprawa przeszczepu nerki pobranej od psa ze schroniska i wszczepionej rasowemu psu, który miał właścicieli. Lekarz weterynarii… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Fundusz Sprawiedliwości pod lupą prokuratury i komisji sejmowej Trwa śledztwo związane z Funduszem Sprawiedliwości, z którego przez lata rządów PiS ogromne pieniądze były wydatkowane nie tylko na pomoc ofiarom przestępstw… » więcej 2024-05-22, godz. 14:44 French Open 2024 Paryż po raz kolejny został światową stolicą tenisa - trwają tam eliminacje do 123. edycji wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Jak wygląda ten turniej… » więcej 2024-05-22, godz. 14:43 Edukacja regionalna najmłodszych Jedną z ważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Daje poczucie „bycia u siebie", ale i „bycia sobą"… » więcej
12345