Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Czy Sąd Najwyższy miał prawo zwrócić się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego swoich członków i jakie skutki będzie miała odpowiedź Trybunału – od dwóch tygodni dyskutują środowiska prawnicze w całej Polsce.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy przesłał do trybunału w Luksemburgu pięć pytań, tzw. prejudycjalnych, dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku tych sędziów Sądu najwyższego, którzy ukończyli 65-ty rok życia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników i polityków uważa, że Sąd Najwyższy miał takie prawo, bo jest elementem unijnego systemu prawnego. Inni podkreślają, że swoje wątpliwości Sąd Najwyższy powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy prawnicy zaś mówią otwarcie, że to krok po prostu niebezpieczny, bo co będzie, gdy jakiś inny sędzia zakwestionuje i zawiesi jakikolwiek inny przepis?
Posłuchaj dyskusji w Radio Szczecin na Wieczór
Goście:

Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.

Sędzia Maciej Mitera - rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Bartłomiej Starosta - sędzia Sądy Rejonowego w Sulęcinie, przewodniczący prezydium Forum Współpracy Sędziów

Patryk Wachowiec - analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
678910