Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Lubimy stawiać pomniki, choć zwykle nie zgadzamy się w kwestii tego, kto miałby na nich stanąć lub czemu miałyby być poświęcone, albo co upamiętniać. Dyskusyjną często sprawą jest też ich wartość artystyczna. Postawienie dobrego pomnika wymaga: zdolnego artysty, porządnego materiału oraz starannie wybranego i ładnie zagospodarowanego potem otoczenia. A to wszystko koszty, na które inicjatorów często nie stać.

Jeszcze mniej zgody jest na nowoczesne instalacje i formy, który po prostu ozdabiałyby wspólną przestrzeń publiczną. Przykład z fatalnie wykonaną niesławną „Frygą” skutecznie zniechęca do eksperymentów.

Czy i jakie pomniki są Szczecinowi potrzebne? Gdzie jest na nie miejsce? Komu lub czemu powinny być poświęcone? W formie tradycyjnej czy nowoczesnej? Kto o tym powinien decydować? To pytania, które stawia sobie niejeden mieszkaniec naszego miasta, słysząc o planach na przyszłość. W grę wchodzi tu choćby możliwość usunięcia pomnika Colleoniego z placu Lotników lub postawienia na Łasztowni pomnika "Szefa wszystkich szefów".
Do dyskusji zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • Ela Blanka - rzeźbiarka, prezeska Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy;
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanista, Szczeciński Ruch Miejski;
  • Sabina Wacławczyk - plastyczka, architekt wnętrz, inicjatorka wielu akcji np. Wanda Lova czy plebiscytu "Witryna Roku", Szczeciński Ruch Miejski;
  • Artur Sawczuk - dyrektor Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej
23456