Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. www.wikipedia.org / Piotr Kononowicz
Fot. www.wikipedia.org / Piotr Kononowicz
Cichociemny i żołnierz Armii Krajowej będzie miał swoje miejsce w Szczecinie. Podczas wtorkowej sesji miejscy radni zdecydowali, że jedna z ulic na Gumieńcach będzie nosić imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". To jedna z mniejszych uliczek dzielnicy w rejonie Okulickiego i Mierzyńskiej. Za była większość - dokładnie 16 osób, 3 wstrzymały się od głosu, a 3 były przeciwko. O nadanie nazwy ulicy wystąpił deweloper, który jest właścicielem działki, a rada osiedla była "za".

Później kwestia tego, że to Dekutowski ma być jej patronem - można powiedzieć - wzbudziła kontrowersje. Dyskusja rozgorzała po jednym z posiedzeń komisji kultury. Jej przewodnicząca Edyta Łongiewska-Wijas z Koalicji Obywatelskiej nazwała majora "wojakiem" i jej głos przesądził o negatywnej opinii komisji. Nie przeszkodziło to jednak w tym, że Dekutowski ostatecznie będzie miał swoją ulicę w mieście. Jako żołnierz był on odpowiedzialny za dywersję i przeprowadzał akcje wymierzone w organa komunistycznego aparatu represji m.in. w województwie lubelskim. Przeszedł okrutne śledztwo w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego z 15 listopada 1948 r. został skazany na siedmiokrotną karę śmierci.

Poszukiwania miejsca jego spoczynku trwały wiele lat. Szczątki udało się odnaleźć w 2012 roku na Łączce. Później majora zidentyfikowali naukowcy zaangażowani w projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Leszek Duklanowski - radny Prawa i Sprawiedliwości
  • Patryk Jaskulski - radny Koalicji Obywatelskiej
  • Michał Ruczyński - historyk, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
  • Andrzej Ossowski - kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, koordynator projektu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów
  • Marek A. Koprowski - pisarz, autor dwóch tomów wspomnień Żołnierzy Wyklętych
 

Zobacz także

2024-05-14, godz. 19:31 Eurowizja - coraz więcej kontrowersji i skandali Nie gasną komentarze po Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. W najmniejszym stopniu dotyczą spraw muzycznych. Jaki jest ten festiwal? W którą stronę zmierz… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Seria pożarów w Polsce. Czy to przypadek? W ciągu ostatnich dni doszło w Polsce do kilku pożarów. Czy to przypadek? Takie pytanie pojawia się w związku z ostrzeżeniami NATO o możliwości pojawienia… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej
45678