Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Pierwsza wojna światowa zakończyła się wprawdzie 11 listopada 1918 roku, ale traktat pokojowy podpisano dopiero ponad pół roku później, 28 czerwca 1919. Tak długo trwało układanie nowego, powojennego porządku w Europie. Konferencja pokojowa zakończona podpisanym w Wersalu traktatem miała dać Europie pokój na długie lata. Tymczasem już 20 lat później wybuchła kolejna wojna.

Dla Polaków najważniejszym skutkiem upadku mocarstw rozbiorowych było odzyskanie niepodległości. Zabiegała o to polska delegacja, na czele której stali: Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista i polityk, wówczas premier i minister spraw zagranicznych, polityk i publicysta Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł, a także późniejszy minister skarbu Władysław Grabski. Wspierała ich kilkudziesięcioosobowa grupa polityków i uczonych.

Dla odradzającej się Polski najważniejsza była kwestia odzyskania ziem zagrabionych przez zaborców. W toku negocjacji ustalono, że nasz kraj odzyska większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze oraz znaczną część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza na odcinku 144 kilometrów. Utworzono też Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • Franciszek Łuczko - emerytowany nauczyciel historii;
  • prof. Wiesław Wysocki - historyk, wykładowca akademicki, członek Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, członek władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
  • dr Leszek Zakrzewski - pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 

Zobacz także

2024-05-22, godz. 14:43 Edukacja regionalna najmłodszych Jedną z ważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Daje poczucie „bycia u siebie", ale i „bycia sobą"… » więcej 2024-05-22, godz. 14:41 Zbliżają się wybory do europarlamentu Już wkrótce wybory do Parlamentu Europejskiego. Na jakich zasadach się odbywają? Od czego zależy podział mandatów? I co najistotniejsze – dlaczego jest… » więcej 2024-05-21, godz. 20:17 Nowy kierunek na Akademii Sztuki Akademia Sztuki doczekała się nowego kierunku - śpiew jazzowy. Właśnie rozpoczął się nabór. Wreszcie nie tylko instrumentaliści, ale też wokaliści… » więcej 2024-05-21, godz. 20:14 Odszedł Franciszek Łuczko, nauczyciel i opozycjonista Zmarł Franciszek Łuczko legendarny profesor I LO w Szczecinie. Opozycjonista, nauczyciel historii kilku pokoleń szczecinian, uczący ich krytycznego myślenia… » więcej 2024-05-21, godz. 20:13 Oberwanie chmury nad Szczecinem. Miasto zalane Wczorajsze ulewy i burze ponownie w kilku miejscach zalały Szczecin. Co nie zostało zrobione w porę, by duże ilości wody z nieba nie były zaskoczeniem -… » więcej 2024-05-20, godz. 16:43 Jedzenie zamiast bomb „Jedzenie zamiast bomb” tak nazywa się kolektyw, który rozdaje ubogim żywność w wielu miejscach świata, także w Szczecinie. Czy wizja świata bez miliardów… » więcej 2024-05-20, godz. 16:43 IT Fitness Test 2024 W Polsce uczniowie i nauczyciele rozwiązują IT Fitness Test 2024, sprawdzający kompetencje cyfrowe. Wyniki z poprzednich lat nie były zadowalające. Jak poprawić… » więcej 2024-05-20, godz. 16:42 Warszawski magistrat bez krzyży Warszawski magistrat zdecydował o zdjęciu krzyży w urzędach i biurach. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podkreśla, że przestrzenie, w których są obsługiwani… » więcej 2024-05-16, godz. 19:38 W sobotę 18. Noc Muzeów w Szczecinie i regionie W najbliższy sobotni wieczór i noc muzea, galerie sztuki, archiwa oraz wiele innych instytucji za darmo otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, często oferując… » więcej 2024-05-16, godz. 19:38 Śp. Andrzej Kreft patronem mostu na Regalicy Od dziś patronem nowego mostu kolejowego nad Regalicą jest dr inż. Andrzej Kreft, wieloletni dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Czym dla Szczecina… » więcej
12345