Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Pierwsza wojna światowa zakończyła się wprawdzie 11 listopada 1918 roku, ale traktat pokojowy podpisano dopiero ponad pół roku później, 28 czerwca 1919. Tak długo trwało układanie nowego, powojennego porządku w Europie. Konferencja pokojowa zakończona podpisanym w Wersalu traktatem miała dać Europie pokój na długie lata. Tymczasem już 20 lat później wybuchła kolejna wojna.

Dla Polaków najważniejszym skutkiem upadku mocarstw rozbiorowych było odzyskanie niepodległości. Zabiegała o to polska delegacja, na czele której stali: Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista i polityk, wówczas premier i minister spraw zagranicznych, polityk i publicysta Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł, a także późniejszy minister skarbu Władysław Grabski. Wspierała ich kilkudziesięcioosobowa grupa polityków i uczonych.

Dla odradzającej się Polski najważniejsza była kwestia odzyskania ziem zagrabionych przez zaborców. W toku negocjacji ustalono, że nasz kraj odzyska większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze oraz znaczną część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza na odcinku 144 kilometrów. Utworzono też Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • Franciszek Łuczko - emerytowany nauczyciel historii;
  • prof. Wiesław Wysocki - historyk, wykładowca akademicki, członek Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, członek władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
  • dr Leszek Zakrzewski - pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 

Zobacz także

2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej
34567