Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Pierwsza wojna światowa zakończyła się wprawdzie 11 listopada 1918 roku, ale traktat pokojowy podpisano dopiero ponad pół roku później, 28 czerwca 1919. Tak długo trwało układanie nowego, powojennego porządku w Europie. Konferencja pokojowa zakończona podpisanym w Wersalu traktatem miała dać Europie pokój na długie lata. Tymczasem już 20 lat później wybuchła kolejna wojna.

Dla Polaków najważniejszym skutkiem upadku mocarstw rozbiorowych było odzyskanie niepodległości. Zabiegała o to polska delegacja, na czele której stali: Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista i polityk, wówczas premier i minister spraw zagranicznych, polityk i publicysta Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł, a także późniejszy minister skarbu Władysław Grabski. Wspierała ich kilkudziesięcioosobowa grupa polityków i uczonych.

Dla odradzającej się Polski najważniejsza była kwestia odzyskania ziem zagrabionych przez zaborców. W toku negocjacji ustalono, że nasz kraj odzyska większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze oraz znaczną część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza na odcinku 144 kilometrów. Utworzono też Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • Franciszek Łuczko - emerytowany nauczyciel historii;
  • prof. Wiesław Wysocki - historyk, wykładowca akademicki, członek Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, członek władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
  • dr Leszek Zakrzewski - pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678