Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Traktat Wersalski. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Pierwsza wojna światowa zakończyła się wprawdzie 11 listopada 1918 roku, ale traktat pokojowy podpisano dopiero ponad pół roku później, 28 czerwca 1919. Tak długo trwało układanie nowego, powojennego porządku w Europie. Konferencja pokojowa zakończona podpisanym w Wersalu traktatem miała dać Europie pokój na długie lata. Tymczasem już 20 lat później wybuchła kolejna wojna.

Dla Polaków najważniejszym skutkiem upadku mocarstw rozbiorowych było odzyskanie niepodległości. Zabiegała o to polska delegacja, na czele której stali: Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista i polityk, wówczas premier i minister spraw zagranicznych, polityk i publicysta Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł, a także późniejszy minister skarbu Władysław Grabski. Wspierała ich kilkudziesięcioosobowa grupa polityków i uczonych.

Dla odradzającej się Polski najważniejsza była kwestia odzyskania ziem zagrabionych przez zaborców. W toku negocjacji ustalono, że nasz kraj odzyska większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze oraz znaczną część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza na odcinku 144 kilometrów. Utworzono też Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • Franciszek Łuczko - emerytowany nauczyciel historii;
  • prof. Wiesław Wysocki - historyk, wykładowca akademicki, członek Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków, członek władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
  • dr Leszek Zakrzewski - pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej
678910