FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Dlaczego w „Nocach i Dniach” jest tyle ujęć przypominających obrazy impresjonistów? W czym reżyserowi wielkich kinowych produkcji może pomóc doświadczenie życia w wojskowych koszarach? I w końcu dlaczego ludzie sukcesu, jakimi są Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, w latach 70. musieli opuścić Polskę? Tego wszystkiego, ale i wielu innych rzeczy, można dowiedzieć się sięgając po wspomnienia reżysera pt. „Jak ja ich kochałem”. Okazją do podsumowania życia były 90. urodziny artysty.

"Jak ja ich kochałem" to szczegółowy, barwny, pełen zabawnych anegdot i poważnych rozterek zapis życia Jerzego Antczaka. Jest to również opowieść o historii polskiej sceny teatralnej i telewizyjnej od lat 50. XX wieku do współczesności.

Antczak za „Noce i Dnie” otrzymał nominację do Oskara. Jest też dwukrotnym zdobywcą Diamentowych Lwów oraz Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości. "Noce i dnie" zostały również wybrane polskim filmem 40-lecia. Jadwiga Barańska, która wciela się w rolę Barbary Niechcic, za swoja kreację otrzymała w 1976 roku Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Reżyser od wielu lat mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą (z tytułem profesora) UCLA - Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, na Wydziale Filmu i Telewizji. Rozmowa z Jerzym Antczakiem, który jest jest żywą legendą polskiego filmu, teatru i Teatru Telewizji w Radiu Szczecin. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z reżyserem Jerzym Antczakiem
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 06:00 "Szóstka" powieść Przemysława Kowalewskiego w Radiu Szczecin Jak potoczą się losy taksówkarzy, którzy ratowali rannych w katastrofie tramwajowej w Szczecinie? O tym m.in w najbliższym tygodniu w audiobooku, którego… » więcej 2024-05-02, godz. 23:00 "Beksa" - najnowsza powieść Marcina Grzelaka "Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm… » więcej 2024-05-02, godz. 06:00 „Junak Konieczek” - reportaż Pauliny Zaremby Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował… » więcej 2024-05-01, godz. 06:00 "Kraina poplątanych dróg" – reportaż Małgorzaty Furgi Chcemy państwa zaprosić do tajemniczego świata, a mianowicie do Krainy poplątanych dróg. Bywają w niej często Teresa T. Maja i Jaro Reski. Tworzą stronę… » więcej 2024-04-30, godz. 10:48 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych… » więcej 2024-04-27, godz. 18:00 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego w grudniu 1967 roku doszło w Szczecinie do tragedii i w wypadku tramwajowym zginęło wielu mieszkańców miasta? Prawdziwa historia stała się kanwą… » więcej 2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej
12345