Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Budynek dawnego hotelu "Piast" przy placu Zwycięstwa. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Budynek dawnego hotelu "Piast" przy placu Zwycięstwa. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Z jednej strony decyzja o konieczności rozebrania budynku, z drugiej walka o wpisanie go do rejestru zabytków. Od kilku dni fora internetowe i lokalne media rozgrzewa dyskusja, czy uda się uratować dawny hotel Piast w Szczecinie.

Inwestor, który odkupił XIX-wieczny budynek od poprzedniego właściciela, miał po remoncie i dobudowaniu nadbudówki przekształcić go w hotel. Ale plan finansowy się „nie spiął” i z zamiarów nic nie wyszło. W dodatku okazało się, że obiekt jest w tak złym stanie technicznym, że grozi zawaleniem.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozbiórkę budynku, w jego obronie stanęli miejscy aktywiści, którzy walczą, by obiekt wpisać do rejestru zabytków. Wśród nich Mariusz Łojko, prezes Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”.

Dodajmy, że zaledwie w październiku zawalił się dach innego budynku w Szczecinie, dawnej przychodni przy ul. Słowackiego. Internauci spekulują, iż może to być sposób inwestorów na zyskanie gruntów pod budownictwo w atrakcyjnych miejscach w mieście.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Małgorzata Gwiazdowska - Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie;
  • Ewa Stanecka - Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie;
  • Robert Abelite - dziennikarz, krajoznawca, przewodnik po Szczecinie;
  • Urszula Pańka - szczecińska radna z Platformy Obywatelskiej;
  • Marek Duklanowski - szczeciński radny z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecin;
  • Mariusz Łojko - prezes Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
12345