Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek prezydenta.
Planowane przez Andrzeja Dudę głosowanie miało się odbyć 10 i 11 listopada. Data nie była przypadkowa; to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – według części krytyków – niezbyt szczęśliwie wybrana. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta 3 Maja prezydent powiedział, że - w jego przekonaniu - obywatele maja się prawo wypowiedzieć czy obowiązująca od 20 lat ustawa zasadnicza funkcjonuje dobrze, czy też należałoby ją zmienić. Jak dodał, Polacy zasługują na nową konstytucję. Prezydent przyznał też wtedy, że pomysłu nie konsultował ze swoim środowiskiem politycznym.

W ciągu roku, który minął od upublicznienia propozycji Andrzeja Dudy, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się spotkania ze środowiskami politycznymi, wspierającymi obecną koalicję rządzącą. Prezydent przedstawił też pakiet 15 pytań, które w założeniu miały być tematami do dyskusji i kierunkiem zmian w ustawie zasadniczej.

Ostatecznie we wniosku do Senatu znalazło się ich 10, także te najbardziej krytykowane przez prawników, czyli dotyczące 500 +, wieku emerytalnego lub ochrony polskiego rolnictwa. Na nie właśnie odpowiedzieć mieliby obywatele. Senat jednak wniosku prezydenta nie poparł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali natomiast zgodnie, że to nie koniec dyskusji na ewentualną nową konstytucją.

W Polsce referendum, czyli instrument demokracji bezpośredniej, jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Przez 1989 rokiem tylko dwa razy: w 1946 i 1987. Po zmianie ustroju w referendach Polacy decydowali o najważniejszych decyzjach, dotyczących polityki krajowej i międzynarodowej, między innymi o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Tomasz Grodzki - senator Platformy Obywatelskiej
  • Michał Jach - poseł Prawa i Sprawiedliwości
 

Zobacz także

2021-04-14, godz. 20:09 Obrona starego układu medialnego czy wolność słowa? Przejęcie Polski Press. Sąd, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, wstrzymuje proces przejmowania gazet i portali Polska Press przez PKN Orlen. Czy stawką… » więcej 2021-04-14, godz. 20:11 Do poprawki! Uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego Najpierw Senat tygodniami analizował, teraz - pod pretekstem błędów formalnych - odesłał do poprawki wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi… » więcej 2021-04-14, godz. 20:13 Pandemia wpływa na nasz wygląd fizyczny Eksperci alarmują, że otyłość powoduje ona wzrost ryzyka ciężkiego przebiegu covid-19 aż o 142 proc. Tymczasem jesteśmy coraz grubsi, szczególnie dzieci… » więcej 2021-04-13, godz. 12:33 Sławomir Nowak zwolniony z aresztu Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu podejrzanego o korupcję byłego polityka PO Sławomira Nowaka zbulwersowała Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę… » więcej 2021-04-13, godz. 12:35 Pokolenie Covid - młodzi bezrobotni Polska ma najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych analiz Eurostatu. Rośnie natomiast liczba młodych osób bez pracy. Jest ich… » więcej 2021-04-13, godz. 12:39 Czy Narodowy Spis Powszechny ma sens? Są pytania o sytuację rodzinną, mieszkaniową, ekonomiczną, wyznanie czy ewentualną niepełnosprawność – w tym miesiącu ruszył Narodowy Spis Powszechny… » więcej 2021-04-12, godz. 19:51 Głosowanie nad Narodowym Funduszem Odbudowy Polska opozycja, która dopiero co mówiła o „racji stanu” i wzywała do jak najszybszej ratyfikacji, wartego 750 mld euro unijnego Funduszu Odbudowy, dziś… » więcej 2021-04-12, godz. 21:06 Polacy sceptyczni wobec szczepień Z raportu badaczy Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że nasze społeczeństwo jest wciąż jednym z najbardziej niechętnych szczepieniom przeciwko Covid-19… » więcej 2021-04-12, godz. 21:16 Szyderstwo zamiast refleksji - rocznica katastrofy smoleńskiej Zamiast rocznicowej refleksji mieliśmy szyderstwa i powrót do narracji o winie ofiar katastrofy smoleńskiej, do której sygnał dał sam Donald Tusk. Komu i… » więcej 2021-04-08, godz. 20:20 Pokolenie straconych, czyli konsekwencje zdalnego nauczania Minister Przemysław Czarnek (MEiN) zapowiada powrót do szkół jeszcze w kwietniu. To dobra wiadomość, bo jak wynika z badań PIE edukacyjne, społeczne i… » więcej
159160161162163