Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek prezydenta.
Planowane przez Andrzeja Dudę głosowanie miało się odbyć 10 i 11 listopada. Data nie była przypadkowa; to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – według części krytyków – niezbyt szczęśliwie wybrana. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta 3 Maja prezydent powiedział, że - w jego przekonaniu - obywatele maja się prawo wypowiedzieć czy obowiązująca od 20 lat ustawa zasadnicza funkcjonuje dobrze, czy też należałoby ją zmienić. Jak dodał, Polacy zasługują na nową konstytucję. Prezydent przyznał też wtedy, że pomysłu nie konsultował ze swoim środowiskiem politycznym.

W ciągu roku, który minął od upublicznienia propozycji Andrzeja Dudy, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się spotkania ze środowiskami politycznymi, wspierającymi obecną koalicję rządzącą. Prezydent przedstawił też pakiet 15 pytań, które w założeniu miały być tematami do dyskusji i kierunkiem zmian w ustawie zasadniczej.

Ostatecznie we wniosku do Senatu znalazło się ich 10, także te najbardziej krytykowane przez prawników, czyli dotyczące 500 +, wieku emerytalnego lub ochrony polskiego rolnictwa. Na nie właśnie odpowiedzieć mieliby obywatele. Senat jednak wniosku prezydenta nie poparł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali natomiast zgodnie, że to nie koniec dyskusji na ewentualną nową konstytucją.

W Polsce referendum, czyli instrument demokracji bezpośredniej, jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Przez 1989 rokiem tylko dwa razy: w 1946 i 1987. Po zmianie ustroju w referendach Polacy decydowali o najważniejszych decyzjach, dotyczących polityki krajowej i międzynarodowej, między innymi o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Tomasz Grodzki - senator Platformy Obywatelskiej
  • Michał Jach - poseł Prawa i Sprawiedliwości
 

Zobacz także

2021-03-02, godz. 10:32 Odbudowa polskiej gospodarki Znamy założenia Krajowego Planu Odbudowy. Do 2026 roku Polska otrzyma ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Środki będą przeznaczone na… » więcej 2021-03-02, godz. 10:31 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Mija dekada od ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak przywracana jest pamięć o tych, którzy po wojnie nie zaprzestali walki o wolną Polskę?… » więcej 2021-03-02, godz. 10:30 Akcja w Rymaniu. Jak działały służby? To była trudna i szeroko komentowana interwencja policjantów. W sobotę wieczorem w Rymaniu kobieta wjechała samochodem w budynek stacji paliw. Funkcjonariusze… » więcej 2021-02-25, godz. 21:29 Prokuratura w sprawie Marszałka Grodzkiego 180 przesłuchanych świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych, które mają mieć związek z działalnością szpitala Szczecin-Zdunowo, gdy kierował nim prof. Tomasz… » więcej 2021-02-25, godz. 21:31 Młodzi bardziej lewicowi? Według CBOS, lawinowo rośnie odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych. W liberalno-lewicowych kręgach politycznych - euforia. Czy słusznie? » więcej 2021-02-25, godz. 21:33 Internet pełen błędów językowych „Mój” przez „u” otwarte, „ludzią” zamiast ludziom. Jakie błędy robimy na swoich "fejsach" i twitterach? I dlaczego, z roku na rok, coraz bardziej… » więcej 2021-02-24, godz. 18:52 Covid - nowe obostrzenia i trzecia fala W środę mamy ponad 12 tysięcy nowych zachorowań na koronawirusa. Coraz częściej mówi się o trzeciej fali epidemii, w związku z tym czekają nas nowe obostrzenia… » więcej 2021-02-24, godz. 18:55 Emerytury dla represjonowanych Mija pół roku od kiedy obowiązuje ustawa, dzięki której działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymują… » więcej 2021-02-24, godz. 18:57 Pasje na emeryturze Dokonał niemożliwego i stał się inspiracją dla wielu ludzi na świecie. Przekraczał granice, także własnych słabości. We wtorek świat obiegła informacja… » więcej 2021-02-23, godz. 19:40 Wspomnienie Aleksandra Doby Najsłynniejszy szczeciński podróżnik ostatnich lat – Aleksander Doba nie żyje. 74-letni podróżnik zmarł w poniedziałek w Afryce, po wejściu na górę… » więcej
164165166167168