Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Już kwiecień był ładny, maj ciepły i pogodny, a w czerwcu zaczęły się upały: temperatura sięgnęła 30 stopni Celsjusza. Tradycyjnie chłodny i deszczowy w naszej szerokości geograficznej lipiec zaskoczył wszystkich piękną, słoneczną pogodą. Kto może – ucieka z miasta, a ci, co muszą w nim zostać – doceniają cień drzew i miejskie kąpieliska oraz fontanny, mimo ostrzeżeń sanepidu. Organizatorzy turystyki zacierają ręce, martwią się rolnicy, sadownicy i ogrodnicy – bo deszczu: jak na lekarstwo. A jeśli już spadnie – to krótki i gwałtowny, nie dający wytchnienia ludziom i roślinom.

Upały nękają całą półkulę północną; nawet kraje, gdzie zwykle temperatury nie przekraczają kilkunastu stopni, jak północna Skandynawia i Finlandia, pustoszone przez szalejące pożary lasów. Klimatolodzy ostrzegają, że to wynik ocieplenia klimatu, ale meteorolodzy twierdzą, że takie lata zdarzały się już wcześniej, i nie w nich nic niezwykłego. Nie tylko w Polsce, także w innych krajach służby nieustannie przypominają obywatelom, jak się chronić przed upałem, radzą przestrzegać zasad, dotyczących dzieci i osób starszych, i ze słońca korzystać oszczędnie.

A jak my radzimy sobie z tak wysokimi temperaturami? W szczecińskim biurze prognoz dowiedzieliśmy się, że taka pogoda utrzyma się do środy, potem temperatura spadnie do 25 stopni Celsjusza.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • dr Magdalena Janeczek - chirurg–onkolog, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie
  • dr Karina Ryterska - biotechnolog, dietetyk, adiunkt w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie
  • Dorota Stołowicz - kosmetyczka z ponad 20-letnim stażem
  • Łukasz Kamiński - ratownik szczecińskiego WOPR
  • Szymon Walczakiewicz - meteorolog, wykładowca na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorscy Łowcy Burz
 

Zobacz także

2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej
12345