Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Mieszkańcy Przelewic protestują przeciwko budowie fermy trzody chlewnej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Mieszkańcy Przelewic protestują przeciwko budowie fermy trzody chlewnej. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Pięć lat temu mieszkańcy gminy Przelewice skutecznie zniechęcili duńskiego inwestora, który we wsi chciał ulokować fermę norek. Teraz zaś mają kolejny problem, bo firma z niemieckim kapitałem chce po sąsiedzku wybudować wielką chlewnię. Spółka ma już w okolicy olejarnię, teraz przygotowuje się do postawienia fermy trzody chlewnej.
Mieszkańcy obawiają się smrodu i szczurów, boją się też, że gnojowica będzie przeciekać do wód gruntowych. Przeciwni inwestycji są również: dyrekcja Ogrodu Dendrologicznego, Izba Rolnicza i ekolodzy ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
We czwartek z mieszkańcami spotkały się władze gminy i przedstawiciel inwestora. Jutro kolejne spotkanie. Ale czasu jest coraz mniej. Inwestor ma już pozytywne opinie Urzędu marszałkowskiego, Wód Polskich, Sanepidu. Teraz czeka na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli ją otrzyma - teoretycznie nic nie będzie stało na przeszkodzie, by rozpocząć budowę.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Monika Papaj z Myśliborek i Joanna Kołatkiewicz-Olszówka z Brzeska - obie panie są przeciw budowie fermy w Myśliborkach
  • Marzena Podzińska - burmistrz Pyrzyc, mieszkanka Brzeska
  • Mariusz Adamski - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim
  • Marcin Rawa - Stowarzyszenie Otwarte Klatki
  • Tomasz Zakrzewski - radca prawny, specjalista z zakresu prawa samorządu terytorialnego oraz prawa wyborczego, redaktor naczelny portalu referendumlokalne.pl
  • Jacek Sypiański - dyrektor biura Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich (Związek apeluje do parlamentarzystów, by zaostrzyć przepisy, dotyczące powstawania wielkoprzemysłowych ferm, chlewni i kurników)
Do udziału w rozmowie zapraszaliśmy wójta Przelewic, Mieczysława Mularczyka, ale nie przyjął zaproszenia. Nasze zaproszenie skierowaliśmy także do Thomasa Whelinga, przedstawiciela firmy, która chce budować chlewnię. Nie przyjął go, nie zgodził się także, by na antenie przedstawić jego argumenty, ujawnione podczas rozmowy z wydawcą dzisiejszego programu, Anną Kafel.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
12345