Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Za cztery lata, jeśli nic się nie wydarzy - kierowcy pojadą do Świnoujścia tunelem. W poniedziałek, w obecności członków rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - została uroczyście podpisana stosowna umowa.

Nowa przeprawa ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. Obecnie mieszkańcy i turyści muszą korzystać z połączenia promowego, które – choć swego rodzaju atrakcja dla przyjezdnych – jest kosztowne i zawodne, szczególnie przy kiepskiej pogodzie. Wysłużone Karsibory czas byłoby odesłać na emeryturę.

Przeprawę ma wykonać austriacko-turecko-polskie konsorcjum, stronę polską reprezentuje w nim szczeciński Energopol. Inwestycja odbędzie się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to prawie miliard złotych, z czego większość - to unijne dofinansowanie. Przeprawa będzie miała prawie 3,5 kilometra długości, z czego sam tunel pod Świną nieco ponad półtora.

O konieczności budowy stałej przeprawy w Świnoujściu mówiło się od wielu lat. I choć obietnic nie brakowało, to i na nich się kończyło. Teraz są pieniądze i jest umowa. Trzeba się tylko zmieścić w terminach, ze względu na unijne rozliczenia.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia;
  • Andrzej Lebdowicz - prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu;
  • Adam Łosiński - pełnomocnik prezydenta ds. budowy tunelu (budował tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku);
  • Piotr Piwowarczyk - Świnoujska Organizacja Turystyczna;
  • Julita Borkowska - kierownik projektu z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • Mateusz Grzeszczuk - rzecznik prasowy z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • prof. Anna Siemińska- Lewandowska - kierownik Zakładu Geotechniki i Budowli Podziemnych Politechniki Warszawskiej, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej.
 

Zobacz także

2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej
12345